Bizi takip edin

Kadın

‘Korkup sinecek kadınlar değiliz’

->

-> 532

Darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan 677 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 22 Kasım 2016 tarihinde kapatılan ‘Adıyaman Kadın Yaşam Derneği Başkanı Suna Ateş, “Karşımızda yıkılması mücadelelere bağlı olan bir zihniyet var” dedi.

İktidarın kendi çıkarları için OHAL’i sürdürdüğünü söyleyen Ateş, KHK’ler ile binlerce insanın mağdur edildiğini, bunların çoğunluğunu da kadınların oluşturduğunu söyledi. “OHAL kadınlara mağduriyetten başka bir şey getirmedi” diyen Ateş, “Kamusal alandan çekilmeyi getirdi. Tacizi, mobbingi, tecavüzü getirdi. KHK’ler ile ihraç edilen birçok arkadaşımız, şu anda farklı işlerde çalışmaya gayret ediyor. OHAL gerekçe gösterilerek sokakları kullanmamız, basın açıklaması yapmamız, haklarımızı savunmamız engelleniyor” diye konuştu.

‘Elbette geri adım atmadık’

OHAL ile muhalif ve alternatif olan her sesin susturulmak istendiğinin altını çizen Ateş, Kadın Yaşam Derneği olarak o seslerden bir tanesi olduklarını ifade etti. Ateş, “Biz onlara göre alternatif ve sesi kısılması, susturulması gereken bir dernektik. Bu mücadelemizden geri adım attık, anlamına mı gelecek? Elbette ki ‘hayır’ olacak cevabımız. Bizim için her alan, her ev, her işyeri bir savunma yeridir. Korkup sinebilecek, kendi haklarımızdan vazgeçebilecek, bunların savunmasını yapmayacak kadınlar değiliz ve olmayacağız” ifadelerini kullandı.

‘Az değiliz’

Son günlerde Diyanet’in çocuk yaşta evlilikleri meşrulaştıran ve çocuk istismarının önünü açan açıklamalarına da tepki gösteren Ateş, şöyle konuştu: “Az değiliz. Biz kadınlar istersek gerçekten güçlüyüz ve yapamayacağımız şey yoktur. Karşımızda yıkılması uzun mücadelelere bağlı olan bir zihniyet var. Bu zihniyet Diyanet ile, siyasetle, KHK’lerle, yasalarla destekleniyor. Kadının mücadele edeceği tek bir alan yok. Kadınlar yaşamın her alanında mücadele vermek zorunda.”

SEMSÛR/JINNEWS