Bizi takip edin

Ortadoğu

Dünyayla alay ediyorlar

->

-> 795

Yunanistan Sahil Güvenlik Teşkilatı, Türkiye’den aldığı patlayıcı malzemeleriyle yola çıkan Tanzanya bandıralı ‘Andromeda’ gemisine el koymuştu. Gemide patlayıcı yapımında kullanılan 410 ton amonyum nitrat, fitil, özel jel maddesi ile LPG tankları bulunduğu ve malzemelerin BM ve Avrupa Birliği’nin (AB) ambargo uyguladığı Libya’ya götürüldüğü kaydedilmişti. Oysa Libya’ya silah ve patlayıcı sevki BM tarafından yasaklanmıştı.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Yunanistan’ın alıkoyduğu gemiyle ilgili açıklama yaparken, gemideki amonyum nitrat ve kabloların Türk mevzuatına göre yasal ürünler olduğunu belirtti. Yetkililer, bu tür eşyanın Libya’ya çıkışının yasak olduğunu, ancak Türkiye’de bu eşyanın Libya’ya gideceği konusunda hiçbir bilgi ve belge olmadığını savundu. Yetkililer, “Eşyanın varış yeri Etiyopya, bu ülkeye gitmesinde de sakınca yok. Gemiler uluslararası sularda rota değişikliği yapabilirler” dedi.

Bu açıklama dünyayla alay edildiğini gösteriyor. Çünkü haritaya bakıldığında gerçeğin boyutları net görülür. Gemi ‘İskenderun ve Mersin’den kalkıyor. Yani bakanlığa göre, gemi hemen Kızıldeniz’den Etiyopya’ya gitmek yerine Cebelitarık’ı geçip Portekiz-İspanya-Fas kıyılarından inerek, Afrika kıtasının güneyden dolaşıp Etiyopya’ya gitmeyi seçmiş.

ANKARA