Bizi takip edin

Kadın

Yeni bir bakış için Jineoloji

->

-> 262

Derîk’te düzenlenen Jineoloji Konferansı’na Avrupa ve Kuzey Suriye kentlerinden onlarca kadın katıldı. ‘Yeni bir bakış’ gerektiğini söyleyen Foza Yusîf, bu bakışın da ‘Öcalan’ın en güçlü teorilerinden Jineoloji ile yapılabileceğini’ söyledi

Günler öncesinden hazırlıklarına başlanılan ve iki gün sürecek olan ‘1’inci Kuzey Suriye Jineoloji Konferansı’ dün Cizîr Kantonu’na bağlı Derîk kentinde başladı. “Jineoloji Toplum Gerçeğini Kadın Doğasıyla Aydınlatıyor” şiarı ile Kuzey Suriye kentlerinden Kürt, Arap, Süryani, Çeçen, Türkmen ve Ermeni gibi birçok farklı kimlikten 200 delegenin katıldığı konferansa ayrıca Almanya, İtalya, Fransa, İngiltere başta olmak üzere çeşitli ülkelerden kadınlar da katıldı. Konferansın gerçekleştiği Çand û Huner salonuna ise, PKK Lideri Abdullah Öcalan, Kürt özgürlük mücadelesinin sembol isimlerinden Sakine Cansız, Rojava’da yaşamını yitiren kadın savaşçılardan Şilan Kobanê ve Andrea Wolf’un yanı sıra Rosa Lüksemburg ve tarihin ilk kadın bilim insanlarından Hypatia’nın posterleri asıldı.

Kaostan çıkmak için

Konferansın açılış konuşmasını yapan, Kuzey Suriye Federasyonu Eşbaşkanı Foza Yusîf, konuşmasına Kürtçe başlayıp, Arapça devam etti. “Ülkemiz savaş içiresinde, cinsiyetçilik, dincilik ve milliyetçilik nedeniyle her gün kadınlar katlediliyor” diyen Foza Yusîf, savaşın asıl nedeninin bu erkek zihniyet olduğunu ve savaştan, kaostan çıkmak için yeni bir bakışa ihtiyaç olduğunu söyledi.

Öcalan’ın en güçlü çalışmalarından

“Kadınların bakışıyla kadınların temsil eden yeni bir teoriye ihtiyaç var” diyen Foza Yusîf, Öcalan’ın her zaman ‘nasıl yaşanmalı gerektiği üzerine sorular sorduğunu’ vurgulayarak, Öcalan’ın düşüncelerine atıf yaptı: “Kadın bilimi jineoloji de Önder Apo’nun sunmuş olduğu en güçlü teorik çalışmalardandır.”

Bilim iktidarın hizmetinden çıkmalı

Jineoloji’nin yeni bir bakış açısı, yeni bir düşünce biçimi olduğunu belirten Foza, şöyle devam etti: “Jineoloji gerçekten bu sorunların çözümü olabilecek tek adrestir. Bize nereden ve nasıl başlayacağımızı gösteren tek adres jineolojidir. Bu temelde jineolojinin önünü daha fazla açmalıyız. Bilimin özgürleştirilmesi gerektiğini savunuyoruz, bilimi iktidarın hizmetinden çıkartmalıyız.”

‘Yolumuz açık olsun’

Bedellerle elde edilen kazanımlara ‘örgütlülük, teori ve pratikle’ sahip çıkılacağına dikkat çeken Foza, konuşmasını tarihte direnen kadınları anarak sonlandırdı: “Zenubya’nın, İştar’ın, Zeynep’in torunlarını selamlıyorum. Yolumuz açık olsun.” Konferans açılış konuşmasının ardından Êzidî Kadınları Özgürlük Hareketi (TAJE) adına gönderilen mesajın okunmasıyla devam etti ve ardından PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın kadın bilimi jineolojinin neden gerekli olduğuna dair görüşlerini içeren sinevizyon gösterimi yapıldı.

Krizin çıkış yolu

Elizabet Gewriye’nin ardından ise Jineoloji Akademisi üyeleri Zozan Sima Kürtçe, Dicle Hüso ise Arapça olarak jineolojinin Kuzey Suriye’de yaptığı proje ve çalışmaları anlattı. Ortadoğu’daki krize temel çözümün kadın bilimi olduğunu belirten Zozan Sima, “Ataerkil, devletçi geleneğe karşı Jineoloji’nin kadınların değerlerini bir araya getiren ve yaşatan bir bilim olduğunu” söyledi.

Zozan Sima şöyle konuştu: “Krizden çıkış yolu jineolojidir ve özgür yaşamın bilimidir. Kadın ve erkek arasındaki ilişkileri etik ve estetik değerlerle oluşturmanın adresidir.” Zozan Sima yürüttükleri çalışamlar hakkında ise şu bilgileri paylaştı: “Kuzey Suriye’de eğitim veren yüksekokul ve akademilerde hatta lise düzeyine kadar jineolojiyi ders konusu haline getirdik. İlk araştırma merkezimizi Efrîn’de oluşturduk. Ardından Dêrik, Minbîc’te araştırma merkezleri açtık. Yaptığımız çalışmalardan edindiğimiz tecrübeyle söyleyebiliriz ki; ne kadar yerel-toplumsal örgütlenme olursa, o kadar kadın sistemini oluşturabiliriz.

Bölge için ilk deneyim olan jineoloji, yeni bir yol ve yöntemle bilimi iktidarın elinden alıp topluma taşırmanın ve topluma ait kılmanın yol ve yöntemlerini aramaya devam ediyoruz.” Konferansın ilk günü Jineoloji Akademisi’nin gerçekleştirdiği “Devrimden önce, devrimden sonra” başlıklı sosyolojik analizin okunması ile sona erdi.

‘Süryani kadınlar sürece katılmayı görev biliyor ’

Öğlen arasının ardından sözü alan Cizîr Kantonu Anayasa Meclisi Eşbaşkanı ve Süryani Kadınlar Birliği üyesi Elizabet Gewriye, kadın bakışı ile ülkede yaşanan sorunlara çözüm aranması gerektiğini söyledi. Elizabet Gewriye konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Jineoloji kadının tarihsel birikimini günümüze taşıyacak ve yaşamsal kılacaktır. İştar ve Zenubyalar bu topraklarda yetişti, kültür oluştu, şimdi bu kültürü taşımak ortaya çıkarmak bizim omuzlarımızda. Bu yükü taşımalı ve ülkemizin yeniden inşasında yeni modelin oluşmasında yerimizi almalıyız. Süryani kadınlar olarak biz bu sürece katılmayı bir görev biliyoruz.”

DERÎK/JINNEWS