Bizi takip edin

Haber

Tek tip’e tepkiler gelmeye devam ediyor: Direniş ile uygulama kırılacak

->

-> 234

Tek tip kıyafet uygulamasına tepkiler gelmeye devam ediyor. Tutuklu yakınları, ‘Dışarıdan ailelerin dayanışması, içeriden de tutsakların direnişiyle kırılacaktır’ dedi. HDP Bursa İl Örgütü de tek tip kıyafet düzenlemesini Bursa H Tipi Kapalı Cezaevi önünde protesto etti. HDP Amed İl Örgütü ise pazar günü tutuklu ailelerle bir araya gelecek

OHAL kapsamında çıkarılan KHK ile cezaevlerine getirilen tek tip kıyafet uygulamasına tepkiler devam ediyor. Manisa T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan tutukluların yakınları, “Tutsaklara 12 Eylül’ü yaşatmalarına izin vermeyeceğiz” mesajı verdi.

Siyasi tutuklulara karşı devletin yürüttüğü politikalara dikkat çeken Manisa T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan Celal Tekin’in annesi Siti Tekin, “Tek tip kıyafetleri tutsakların zaten kabul etmeyeceklerini biliyoruz. Devlet de bunu çok iyi biliyor. Bu durum; işkence, saldırı ve cezaların yolunu açacak. Cezaevlerindeki baskılara son verilmesini istiyoruz” dedi. Aynı cezaevinde bulunan Mehmet Tekin’in kızı Saadet Tekin de, “cezaevinde olmanın başlı başına bir sorun olduğunu söylerken, Tutukluların geçmişten bu yana her türlü baskı karşısında mücadele ettiğini ve kararlılıklarını gösterdi. Tek tip kıyafet dayatması da aynı şekilde dışarıdan biz tutuklu ailelerin dayanışması, içeriden de tutsakların direnişiyle kırılacaktır” diye kaydetti.

‘Tek tip kıyafet uygulaması dünya hukukunda yok’

KHK ile kapatılan Azadiya Welat ve Özgür Gündem gazetelerinin dağıtımcısı tutuklu Semih Elitaş’ın ağabeyi Erol Elitaş da, tek tip kıyafet uygulamasının dünya hukuk sisteminde yeri olmadığını belirtti. Tek tip kıyafet olduğu sürece cezaevlerinde yargılama süreçlerinin uzayacağını vurgulayan Elitaş, “Çünkü bu insanlar kimlik mücadelesi verdikleri için cezaevindeler. Sadece Kürtlere bunu reva görmek istiyorlar. Bir an önce tek tip kıyafet kararlarını geri çekmeleri lazım. Cezaevlerinde zaten ayrı bir tecrit uygulanıyor. Tek tip kıyafetler de tecridin ayrı bir boyutudur” dedi.

HDP tutuklu ailelerle bir araya gelecek

Öte yandan HDP Amed İl Örgütü, cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin Pazar günü yapacakları değerlendirme toplantısına çağrı yapmak üzere il binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan HDP Milletvekili Sibel Yiğitalp, cezaevlerinde insanlık dışı uygulamaların derinleştiğini ifade ederek, OHAL ile birlikte cezaevlerinde koşulların ağırlaştığını ve iktidarın bu süreci daha da gerginleştirdiğini vurguladı. Yiğitalp, hükümetin yayınladığı KHK’ler ile toplumu bir şekle koymaya ve onların iradesini ortadan kaldırmaya çalıştığını söyleyerek, tek tip elbise uygulamasını anımsattı. Yiğitalp, hükümetin cezaevleri üzerinden tek tip bir politika uygulamaya çalıştığını kaydetti. Tutuklu yakınlarıyla Pazar günü yapacakları buluşmada basın yoluyla kamuoyu yaratarak çözüm mekanizmasını gerçekleştireceklerini sözlerine ekleyen Yiğitalp, “Cezaevlerinde ciddi bir ihlal var. Bunun çözümü de ciddi bir kamuoyu yaratmaktan geçer. Ailelerin de bununla ilgili bizden talepleri var. O yüzden bir araya gelip ortak bir hat oluşturulabilinir diye konuşacağız” dedi.

Tek tip dayatması cezaevi önünde protesto edildi

HDP Bursa İl Örgütü de tek tip kıyafet düzenlemesini Bursa H Tipi Kapalı Cezaevi önünde protesto etti. Burada açıklamayı yapan HD İl Eşbaşkanı Filiz Ejderoğlu, kıyafet dayatmasının masumiyet karinesini açıkça ihlal ettiğini belirterek, “Zorunlu kıyafet uygulamasının yalnızca siyasi tutuklu yargılanan ya da bu suçlardan hüküm giymiş kişilere uygulanması bu uygulamanın cezanın kendisi olarak tasarlandığını ve insan onuruna bir müdahale içerdiğini açıkça göstermektedir. Kamu gücünü kullananların ABD’nin simgeleşmiş uygulamalarından birini hayata geçirmesinin önemli sakıncalar barındırdığının izahtan yoksundur” diye belirtti.

Dün kabul etmedik bugün de etmeyeceğiz

KHK ile cezaevlerinde uygulanmak üzere getirilen tek tip elbise düzenlemesine dönük bir tepki de Mardin Kızıltepe 78’liler Derneği üyesi Arif Turgay’dan geldi. 12 Eylül askeri darbesi döneminde Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi’nde tutuklu olduğu vakit, tek tip kıyafet uygulamasına direnenler arasında bulunan Turgay, yeniden getirilmek istenilen düzenlemenin sonuç almayacağına dikkat çekti. Tutuklu bulunduğu yıllarda kaldığı 5 Nolu Cezaevi’nin “işkence laboratuarı” olduğunu söyleyen Turgay, tek tip elbise düzenlemesine karşı direnen çok sayıda kişinin ağır işkencelerden geçtiğini hatırlattı. Düzenlemenin hiçbir insani yönünün bulunmadığını ve insanın benliğine bir saldırı olduğunu ifade eden Turgay, “Geçmişte buna karşı direnirken büyük bedeller ödendi. Büyük direnişler yaşandı. O günlerde kabul edilmeyen uygulama günümüz koşullarında asla kabul edilmeyecek. Bizler o günde kabul etmedik, bugün de asla kabul etmeyeceğiz” diye ifade etti.

HABER MERKEZİ

Kaynak: MA