Bizi takip edin

Kadın

Şimdi sıra dünyaya tanıtmakta

->

-> 184

Kürt kadınlarının ‘kadın bilimi’ olarak tanımladığı ve kadını yok sayan pozitivist bilim anlayışına karşı geliştirdiği Jineoloji, büyük ilgi topluyor. Avrupa ve Kürdistan kentlerinde düzenlenen konferans ve atölyelerin yanı sıra Kuzey Suriye’de kurulan Jineoloji Akademisi ile de kadınlar, Jineoloji ile buluşup ‘bilim’ anlayışına yeni bir bakış geliştiriyor. Ayrıca, Kuzey Suriye kentlerinde kurulan Jineoloji fakültesi ile ders olarak da görülüyor.

Çalışmalarını daha ileri bir boyuta taşımak isteyen ve farklı kimliklerden kadınları da Jineoloj ile buluşturmak isteyen Kuzey Suriyeli kadınlar, 12-13 Ocak tarihlerinde, 1. Jineoloji Konferansı’nı düzenleyecek. Konferansa, Halep, Şehba, Efrîn, Rakka, Tebqa, Eyn İsa, Minbîc, Kobanê, Gre Spî, Serêkanîye, Hesekê gibi birçok kentten iki yüz delegenin katılması bekleniyor. Arap, Süryani, Ermeni, Çeçen, Türkmen ve Kürt kadınlarının yanı sıra Kuzey Suriye’de yürütülen mücadeleye katılan enternasyonalist kadınlar da Jineoloji Konferansı’nda yerini alacak. Jineoloji Akademisi Yürütme Kurulu üyesi Zozan Sima, konferansın amacı ve içeri ile ilgili bilgi verdi.

Yeni akademi modelleri

Yaklaşık üç yıldır Rojava’da Jineoloji çalışmaları yürütüklerini belirten Zozan Sima, yapacakları konferans ile çalışamlarını sunmak istediklerini belirtti. Rojava’da gerçekleşen devrimin ardından, yeni projeler ve akademi modelleri oluşturulacağının bilgisini de veren Sima, “Kurulan merkezlerin çalışmaları, diğer kurumaların belgelenen kadın çalışmaları hazırlanarak, konferansta sunulması planlanıyor” dedi.

Öcalan’ın önerisi

Jineoloji’nin PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın önerisi ile ortaya çıktığını hatırlatan Sima, Öcalan’ın Jineoloji ile ilgili söylemlerini sunmak ve tanıtmak istediklerini de ifade etti.
Kuzey Suriye’de her ne kadar Jineoloji yeni yeni gelişse de ,aslında kırk yıldır alt yapısının olduğunun altını çizen Sima, “Dünyada bir ilk olarak Jineoloji adında bir fakülte açılıyor. Jinwar kadın köyü örneğimiz de var. Jineoloji Akademisi açıldı ve Jineoloji alanında eğitim veriyor. Bunlar tamamıyla tarihi adımlar. Bizler de bunlar üzerine tartışmalar yürütmek, eleştiri ve özeleştiri vermek istiyoruz. Konferans ile Rojava pratiğimizin tüm dünyaya örnek teşkil etmesini ve yayılmasını umuyoruz” şeklinde konuştu.

Rûken Goman /Girkêlegê-Jinnews