Bizi takip edin

Haber

OHAL Komisyonu kararlarını niye gizliyor?

->

-> 359

OHAL Komisyonu’na ziyarette bulunan HDP vekili Başaran, kaç dosya hakkında karar verildiğini belirtilmediğini kaydederek,’Komisyon aldığı kararları niye gizliyor? Amacı ne? Anlam veremedik’ dedi

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyeleri, yaklaşık 1 yıldır talep edilen OHAL İnceleme Komisyonu ziyaretini gerçekleştirdi. Şimdiye kadar 104 bin 398 başvurunun yapıldığı komisyonda, 80’i raportör olmak üzere toplamda 200 personel çalışma yürütüyor. Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nda yer alan HDP Êlih (Batman) Milletvekili Ayşe Acar Başaran, iki saat süren görüşme sonrası izlenimlerini aktardı.

‘Dosyalar tek tek incelenmeli’

Komisyonun 104 bin 398 başvuruyu 200 personelle iki yıl içerisinde inceleyerek karara bağlamasının mümkün olmadığını vurgulayan Başaran, “Çok fazla dosya var. Tek tek ele alınıp incelenmesi gereken dosyalar bunlar” dedi. Komisyonun izlediği yöntemi de değerlendiren Başaran, “Çalışma usulleri hakkında bilgi aldık. 2 yıllık süresi var. Komisyon belli kriterler oluşturmuş ve bu kriterlere göre kararlar veriliyor. Yapılan başvuruları değerlendirirken komisyon, kendine göre araştırma yapıp, kendine göre deliller buluyor ve bir karara bağlıyor. Ve bu çok sağlıklı bir yöntem değil” dedi.

Yargı kararı olmadan ihraç!

İnsanların haklarında verilmiş bir yargı kararı olmadan ihraç edildiklerini ve komisyonun da bunu değerlendirdiğini kaydeden Başaran, “Normal hukuk devletlerinde tek bir kriterin olması gerekiyor. O da başvuruyu yapan kişi hakkında bir yargı kararı var mı? Ki böyle bir yargı mekanizması görevi verilmiş olsa bile insanların gidip orada kendilerini savunmaları gerekiyor. Ama komisyonun böyle bir işlevi de yok” diye konuştu.

Komisyon oyalıyor

Görüşmede OHAL Komisyonu’na ısrarla bugüne kadar kaç dosya ile ilgili karar verdiklerini sorduklarını ancak üyelerin ısrarla cevap vermediğini dile getiren Başaran, “spekülatif tartışmalara yol açmamak” gerekçesinin ileri sürüldüğünü söyledi. Toplumun adalet beklediğini kaydeden Başaran, komisyonun “Alt yapıyı oluşturduk, belge, bilgiyi topladık kararlar daha hızlı çıkacak. Haftada bin dosyayı sonuçlandıracağız” sözlerinin gerçekle ilgisinin olmadığını söyledi.
KHK hala yayınlanmaya devam ettiğini ifade eden Başaran, “Hala başvurular var. Nasıl kararlar verdiklerini de bilmiyoruz. Bugüne kadar vermiş oldukları bir kararın örneği yok. Komisyon aldığı kararları gizliyor. Niye gizliyor, amacı ne anlam veremedik” ifadelerini kullandı.

Gülmen ve Özakça’nın dosyaları bekliyor

Başaran, açlık grevinin 310’uncu gününe giren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın durumunu da komisyona sorduklarını ancak dosyalarının hala incelemede olduğu yanıtını aldıklarını dile getirdi. Komisyonun “insanların derdine derman” olmayacağını vurgulayan Başaran, “OHAL Komisyonu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gidişin önünü kapatmak için kurulmuş bir komisyondur. Mevcut durumda da bu görevi görüyor. İktidar gerçekten bir çözüm istiyorsa komisyonu genişletmeli, kararların şeffaf olmalı ve personel sayısının artırılmalı” diye belirtti.

HABER MERKEZİ

Kaynak: MA