Bizi takip edin

Köşe yazarları

İdlib’den sonra Bab’dan çıkacak-ANALİZ

->

-> 1.318

AKP’nin Efrîn, Rojava, Kuzey Suriye merkezli saha oyunları devam ediyor. Efrîn’e saldırmak için Rusya ve İran ile yaptığı planlar son Astana toplantısında alınan kararların yerine getirilmemesinden ötürü suya düştü. Planlar suya düşünce Geçici Suriye Hükûmeti adıyla yeni bir adım atan AKP, bir de ‘Suriye Milli Ordusu’ adıyla yeni bir çete oluşumuna gitti. Yeni geçici hükûmet ve ‘Milli Ordu’ adıyla oluşturulan çete ordusu içinde yer alanlar kimler? Geçici hükûmet adıyla atılan adımların perde arkasında ne olduğuna biraz yakından bakmak gerekir.

Son Astana toplantısı 21 Aralık 2017 tarihinde gerçekleştirildi. 8. Astana toplantısında bazı kararlar alındı. Türkiye’nin İdlib’e girmesine Nusra ile çatışması planlanarak onay verilmişti. Ayrıca İdlib’de oluşturulacak 13 noktada gözlemci görevini yapacaktı. Ancak Türkiye 21 Aralık tarihine kadar İdlib’de Rusya ve İran’ın beklediği gibi Nusra ile herhangi bir çatışmaya girmedi, tutması gereken 13 noktadan sadece Efrîn’e yönelik abluka ve ardından bir saldırı gerçekleştirmek için sınır olan üç noktayı tutmuştu. Bundan dolayı 21 Aralık’ta gerçekleştirilen toplantıda Türkiye’nin önüne Nusra başta olmak üzere Ehrar Şam, Sultan Murad’a bağlı diğer grupları İdlib’den çıkarma ya da onlarla çatışması karar altına alınmıştı. Bu kararın 25 Aralık’a kadar uygulanması gerekiyordu. Rusya Türkiye’nin kararı uygulamayacağını düşünerek, Suriye ordusu ile birlikte İdlib’deki Türkiye’ye bağlı çetelere yönelik operasyon hazırlığını yaptı. 25 Aralık’ta yerine getirilmesi gereken karar, Türkiye tarafından yerine getirilmeyince Rusya ve Suriye Baas ordusu İdlib’e yönelik operasyonlara başladı.

Türkiye kararları yerine getirmediği gibi Rusya ve İran’ın arkasından yeni bazı planlar yaptı. Yeniden çetelerini bir araya getirerek Cevad Ebu Hattap’ın başkanlığında bir geçici hükûmet kurdurdu. Hükûmete Antep’te bir bina da tahsis etti. Kurdurduğu geçici hükûmet başkanını Ezaz’a göndererek 30 gruptan oluştuğu söylenen Milli Ordu adıyla çetelerini bir çatı altında toplamaya başladı.

Türkiye’nin Suriye Milli Ordusu adıyla kurduğu çetede yer alanlar hiç de yabancı kişi ve gruplar değil. Çoğu Türkiye’nin defalarca isimlerini değiştirdiği gruplar. Zaten hepsine birden yeniden ÖSO adını kendisi de veriyor. Ancak bu grupların büyük bir çoğunluğu Müslüman Kardeşler’in gruplarıdır. Bazıları da 2012 yılından bu yana kurduğu ve isimlerini değiştirdiği Türkmen grupları.

Milli Ordu olarak kurulduğu söylenen ordunun başındaki Dêra Zorlu Heysem Efeysi adında Suriye ordusundan kaçarak Türkiye’ye sığınan eski bir rütbelidir. Efeysi, Suriye ordusundan ayrıldığı günden bu yana Türkiye’de kalıyor. Ancak Efeysi’nin yanı sıra QSD sözcüsü iken Türkiye’ye kaçan Telal Sılo’nun da ordunun başına geçirilme tartışmaları olduğu yönünde bilgiler var. Arka planda ise onu yürüten MİT mensupları olduğu biliniyor. İkinci kolordu komutanlığına ise Feylak El Şam grubunun askeri sorumlusu ve bir Türkiye yetiştirmesi olan Yaser Abdurrahim getirilmiş durumda. Abdurrahim, Türkiye tarafından yetiştirilmiş bir Müslüman Kardeşler kadrosudur. Efrîn’e saldırma planı yaparken elinde patlayan çeteleri ile yakın zamanda İdlib’den ve daha sonra da Cerablus ve Bab’dan çıkarılabileceğini söylemek hiç de yanlış olmaz.