Bizi takip edin

Haber

HDP’den Zeydan’a verilen cezaya tepki : İktidar siparişi kararların bizim gözümüzde bir hükmü yoktur

->

-> 206

HDP, Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan’a verilen ceza için ‘Taraflı ve bağımlı iktidar yargısının vermiş olduğu bu kararın bizim nezdimizde, evrensel demokratik hukuk ilkeleri çerçevesinde ve halk arasında bir hükmü ve değeri yoktur’ denildi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuktan Sorumlu Merkez Yürütme Kurulu 8MYK) üyesi ve Batman Milletvekilli Ayşe Acar Başaran imzasıyla yayınlanan yazılı açıklamada, HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan hakkında verilen hapis cezasına tepki gösterildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “4 Kasım 2016 tarihinden beri rehin tutulan Hakkâri Milletvekilimiz Abdullah Zeydan’a Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kanıtlara dayanmayan iddialar gerekçe gösterilerek 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verilmiştir. İddianameye konu edilen suçlamalara dair sunulanlar için bilirkişi incelemesi yapılmazken, savunma yapan avukatlar hakkında ise soruşturma başlatılmıştır. Bu yargılama rezaletinde, suçlamayı ağırlaştırma saikiyle birleştirme kararı olmaksızın 2 dava ve 5 soruşturma aynı iddianamede toplanmış, adil yargılanma hakkı SEGBİS dayatması ile alenen ihlal edilmiş, Sayın Zeydan’ın yapmış olduğu savunma ise dava dosyasına dâhil edilmemiştir.

‘İktidar siparişi karar’

Usule aykırı hazırlanmış olan iddianame skandalının yanı sıra savunma yapan Avukat Mahsuni Karaman hakkında duruşmada sarf ettiği sözler nedeniyle soruşturma başlatılmıştır. Savunmanın, soruşturma sopası ile tehdit edildiği, iddianamenin iktidar siparişi kararlara göre dönüştürüldüğü bu yargılama sürecinde ne Abdullah Zeydan’a ne de Zeydan’ın temsil ettiği milyonlara adaletin kırıntısı dahi sağlanmamıştır.

Bu yargıya saygı duymuyoruz

HDP milletvekillerine verilen cezaların, milletvekilliklerini düşürmeye yönelik hamleler olduğunu biliyoruz. Ancak mücadele geleneğine sahip olan vekillerimiz, halkı temsil ederken Meclis kimliğine hapsolacak kişiler değillerdir. Halkın temsilcilerini savunan avukatlar da duruşmalarda yaptıkları savunmaların kendilerine soruşturma olarak dönmesinden korkacak hukukçular değillerdir. Taraflı ve bağımlı iktidar yargısının vermiş olduğu bu kararın bizim nezdimizde, evrensel demokratik hukuk ilkeleri çerçevesinde ve halk arasında bir hükmü ve değeri yoktur. Bu karara ve hukuk garabeti yaratan yargı mensuplarına asla saygı duymuyoruz.”

HABER MERKEZİ