Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

‘Güvenlik politikaları’ sanayiyi bitirdi: Bin işçi 200’e düştü

->

-> 128

Gever’de sanayi sitesindeki emekçiler, bölgedeki güvenlik politikaları nedeniyle iş yapamaz hale geldiklerini belirterek, iki yıl öncesine kadar bine yakın işçinin çalıştığı sanayide şu an sayının 200’e kadar düştüğünü söyledi

Colemêrg’nin (Hakkari) Gever (Yüksekova) ilçesi Esendere yolu üzerinde bulunan sanayi sitesinde çalışan emekçiler, bölgedeki “güvenlik politikaları” nedeniyle iş yapamaz hale geldi. Emekçiler, 2 yıl yıl öncesine kadar bine yakın işçinin emek harcadığı yerde şu an sayının 200’e kadar düştüğünü söyledi.

Sanayi sitesinin yaklaşık 40 yıllık bir geçmişi olduğunu kaydeden tamir ustası Sezai Gezen (45) 8 yaşından beri bu işte çalıştığını ve en kötü dönemi yaşadıklarını dile getirdi. Gezen, Esendere Sınır Kapısı’nın işlevsiz hale gelmesinden dolayı iş yapamadıklarını belirterek, “Sanayi sitesi yol üzerinde bulunuyor ve kapıya yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta. Buradan geçen arabaların yoğunluğu çok; ancak 2 yıldır güvenlik politikaları ve kapının açık kalma saatlerinin kısa olmasından kaynaklı çalışamaz hale gelmiş durumdadır” dedi.

Esnaf siftah yapamıyor


Demir ustası Muhsin Demir, ilçenin etrafını saran “güvenlik politikaları”nın kendilerine de darbe vurduğunu ifade etti. Demir, “2 yıl öncesine kadar işimiz çoktu ve yetiştiremiyorduk. Ama gelinen noktada siftah yapamadan evine giden çok sayıda esnaf var. İş olduğu dönemde zincirleme bir kazanım oluyordu. Sınır kapısı üzerinde bulunan sanayi sitesinde gelen arabalar markette, lokantaya, manava, bakkala para bırakarak ayrılıyordu. Şu an öyle bir durum kalmamış. Sınır ticaretini öldürenler sanayi sitesinin de ölüme terk edilmesine sebep oldu” tespitini yaptı.

‘Güvenlik politikaları’ durdurulmalı

Tamir ustası Cihan Karaman da, iş yapamaz hale getirilen sanayinin önünün açılmasının tek yolunun “güvenlik politikaları”nın durdurulması olduğunu ifade ederek, “Her yerde arama noktası, saatlerce kuyruk, polis, askerler ile doldurulmuş bir ilçe var. Eskiden buraya turistler de yoğun bir şekilde geliyordu. İlçe, ekonomik olarak çok güçlüydü. Ancak 2 yıldır ilçe halkına yaşatılanlardan dolayı ekonomik durumlar kötüye gitti. İlçe halkının ekonomik durumunun kötü olması tabi bir zincirleme olarak bize de çok fazla yansıdı” diye konuştu.

‘Halkı, açlıkla terbiye etmeye çalışıyorlar’

İş yeri sahibi Hakan Eren ise, eskiden iş yerlerinde 8 işçi çalıştırdıklarını; ancak şu anda sadece kendisi ve iş ortağı dışında çalışan kimsenin kalmadığını belirterek, “Buranın halkı, açlıkla terbiye etmeye çalışılıyor. Önce ilçe merkezi ve mahallelerde binlerce ev ve işyeri yıkıldı, sonra her yere ‘güvenlik’ bahanesiyle polis ve asker yerleştirildi. Amaçları, halkı aç bırakarak korucu, ajan veya kendisine bağlı bir millet yapmak. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar bu halk onlara muhtaç olmayacaktır” ifadelerini kullandı.

MA / Fethi Balaman