Bizi takip edin

Ekoloji

Fakıbaba yine boş konuşuyor!

->

-> 424

Samsun’da konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, ‘20-25 yıl sonra silah mı gıda mı? Gıda, gıda, gıda! İstediğiniz kadar silahınız olsun ama gıda ile her işi halledeceksiniz. Gıdanız olduğu müddetçe gelişmiş ülkeler olacaksanız’ dedi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “Cumhuriyet’in ilk yıllarında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ‘Milli ekonominin temeli ziraatir’ diyerek tarımın ülke ekonomisindeki önemini vurgulamış; önemli bir vizyon. Ben sadece ülke ekonomisi değil, ülkemin bağımsızlığı olarak da kabul ediyorum. Eğer bir ülke kendi gıdasını üretemiyorsa, başka ülkelere muhtaçsa, tam bağımsız bir ülke haline de gelememiştir diyorum” ifadeleriyle birlikte, “20-25 yıl sonra silah mı gıda mı? Gıda, gıda, gıda! İstediğiniz kadar silahınız olsun ama gıda ile her işi halledeceksiniz. Gıdanız olduğu müddetçe gelişmiş ülkeler olacaksanız” dedi. Kentlere yönelik yıllardır süren köyden göçlerin tersine dönmemesi için hiçbir neden olmadığını ifade eden Fakıbaba, konuşmasının devamında gıdanın önemine vurgular yapmayı sürdürdü.

Tarım ithalatına dönük tek söz yok

Fakıbaba’nın bir tıp doktoru olarak tarımdan pek anlamadığı görülürken, bu nedenle boş konuştuğu izlenimi yaratıyor. Tarımın ve gıdanın öneminden bahseden Fakıbaba, kendisinin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olduğunu unutuyor olmalı. Yoksa bakanlığının samandan ete kadar tüm temel gıda maddelerini ithalata bağladığını hatırlaması gerekirdi. Rusya’dan buğday, Bulgaristan’dan saman, Sırbistan’dan et, Kanada’dan mercimek ve daha birçok ülkeden fasulye ve nohuta kadar temel gıda maddeleri ithal ediliyor. Bu da yetmiyor Sudan ve bazı Afrika ülkelerinden Türkiye coğrafyası kadar arazileri Fakıbaba’nın Bakanlığına bağlı TİGEM aracılığıyla kiralayıp şirketlerin buralarda üretim yapmasını organize ediyor. Türkiye coğrafyasında tarım arazilerinin sanayi, enerji, maden, imar ve benzeri alanlara dönüştürülmesiyle birlikte, tarım üretimlerinin daraltılmasını ve özellikle küçük çiftçiliğin bitirilme çalışmaları bakanlık eliyle sürüyor. Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) üzerindeki kotaların her yıl yüzde 50 arttırılmasını sağlayan Şeker Kurulu’na dahi katlanamayıp kurulu kapatarak NBŞ üretimlerinin sınırsızca üretim yapmasının önü açılırken, pancar üretimi yapan çiftçiler açlığa mahkûm ediliyor. Ve bakan sadece konuşuyor, sırıtıyor ve bol keseden atmaya devam ederken, AKP hükümetinin silahlanmaya dönük olarak attığı adımları ve destekleri görünmez kılmaya çalıştığı gözleniyor.

EKOLOJİ SERVİSİ