Bizi takip edin

Haber

Cansız bedeni çuvalda taşınan Muharrem’le ilgili soruşturma sonuçsuz kaldı

->

-> 99

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, cenazesi çuvalda taşınan 2 yaşındaki Muharrem Taş’ın ölümünde ihmalleri olduğu gerekçesiyle haklarında soruşturma başlatılan kurum görevlileri hakkında 4 yıl sonra ‘kovuşturma yapılmasına yer olmadığı’ kararı çıktı. Bilirkişi Raporu’nda ise Muharem’in ölümüyle ilgili ailesi kusurlu bulundu

Wan’ın Payîzava (Gürpınar) ilçesine bağlı Yalınca köyü Çeli mezrasında, 1 Şubat 2014 gecesi hastalanan 2 yaşındaki Muharrem Taş, kardan kapanan köy yolunun açılması için ailesince yapılan yardım taleplerine karşılık verilmemesi üzerine yaşamını yitirmiş, babası bir çuvala yerleştirdiği oğlunun cansız bedenini kilometrelerce sırtında taşınmıştı. Kamuoyunda infiale yol açan olayla ilgili 4 kurum hakkında başlatılmak istenen soruşturmaya Van Valiliği tarafından izin verilmemişti. Ancak Van Barosu’nun Bölge İdare Mahkemesi’ne yaptığı itirazın kabul edilmesi üzerine soruşturma izni verilmek zorunda kalınmıştı.

‘Kovuşturmaya yer yok’muş

Van Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, küçük Muharrem’in hayatını kaybetmesinde ihmali olduğu gerekçesiyle 112 Acil Komuta Merkezi, jandarma ve dönemin özel idare çalışanları hakkında, “taksirle ölüme neden olmak” ve “görevi kötüye kullanmak” suçlarından yürüttüğü soruşturma sonuçlandı. Müşteki ve dosyada ihmali bulunan kurumlardaki görevlilerin ifadeleri ile bilirkişi raporlarını alan Başsavcılık, şüpheliler hakkında “kovuşturmanın yapılmasına yer olmadığına” hükmetti.

Baba şikayetçi oldu

Daha önce bir rahatsızlığı bulunmayan oğlunun, olay günü öksürmeye başladığını, durumunun ağırlaşması üzerine ise gece saatlerinde hayatını kaybettiğini anlatan baba Taş, çocuğunun hastalığı sırasında, vefatından sonra yolları açmayan, sağlık yardımında bulunmayan tüm yetkililerden şikayetçi oldu.

Yapacak birşey yok!

Zanlılardan İl Özel İdaresinde görevli personel, kararda yer alan ifadelerinde, o dönemlerde Çeli mezrası gibi yerlerde 11’inci aydan sonra herhangi bir ulaşım olmadığının bütün köylülerce bilindiğini, bu sebeple kış gelmeden o bölgelerin halk tarafından boşaltıldığını belirterek, olayda ellerinden geleni yaptıklarını ileri sürdü. Dosyada ifadeleri yer alan diğer zanlılar da, olayda bir ihmallerinin bulunmadığını ifade ederek, üzerlerine atılı suçları işlemediklerini savundu.

Helikopter gönderilmedi

Kararda yer alan Van Jandarma Filo Komutanlığı’nın 7 Aralık 2016 tarihli yazısında ise, haberleşmenin bile sınırlı olarak yapıldığı Çeli mezrasında iniş şartlarının sağlanmasının zor görüldüğü için helikopter gönderilmediği gerekçe olarak sunuldu.

Bilirkişi aileyi suçladı

Soruşturma kapsamında alınan 13 Aralık 2017 tarihli bilirkişi raporunda, Muharrem Taş’ın aniden üşütme ve soğuk almaya bağlı üst solunum yolu enfeksiyonundan sonra 10 saat içinde vefat etmesinin düşündürücü olduğu vurgulandı. Raporda, halk arasında “ortalık hastalığı” tabir edilen bu rahatsızlığın evveliyatının bulunduğuna dair kanıtların olduğu ve ebeveynlerince gerekli ihtimam gösterilip, tedavi yoluna gidilmediği, çocuğun kış süresince ailenin diğer fertleri gibi Van merkezde kalması gerektiği aktarıldı.

Görevlilerin ihmali yokmuş!

Bilirkişi raporunda yine hakkında soruşturma yapılan 112 Komuta Kontrol Merkezi personelinin görevlerini yerine getirirken yaşanan olay ve süreçte ihmallerinin bulunmadığı da ileri sürüldü.
Muharrem Taş’ın vefatından sonra cenaze nakli için ambulans talebinin de doğru bir davranış olmadığı, bu konudaki talepleri yerine getirmeyen görevlilerin gereğine uygun davrandıkları savunuldu. Kararda, dosya kapsamında bulunan bilgi, belgeler ve bilirkişi raporu dikkate alındığında zanlıların üzerine atılı suç yönünden atfı kabil kusurları bulunmadığı anlaşıldığından haklarında “Kamu adına kavuşturma yapılmasına yer olmadığına karar verilmiştir” denildi.

HABER MERKEZİ

Kaynak: MA