Bizi takip edin

Haber

ATK ile görüşen HDP’li vekiller: DNA için aileler başvurmalı

->

-> 249

Garzan Mezarlığı’ndan çıkartılan cenazeler için aileler ve HDP’li vekiller İstanbul’a geldi. İstanbul ATK yetkilileriyle görüştükten sonra basına açıklama yapan HDP’li vekiller Irgat ve Başaran, ATK’nin kemiklerin kendilerinde olduğunu ve kimliklendirme çalışması yaptıklarını söylediğini, bunun için de alilerin DNA için bulunduğu illerdeki savcılıklara başvurması gerektiğini dile getirdi

Bedlîs’in (Bitlis) Yukarı Ölek (Oleka Jor) köyünde bulunan Garzan Mezarlığı’nda 267 cenaze çıkartılmıştı. Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) İstanbul Eşsözcüsü Serhat Çakmak ve HDP Êlih (Batman) milletvekili Ayşe Acar Başaran ve HDP Bedlîs milletvekili Mizgin Irgat, ailelerle birlikte İstanbul Adli Tıp Kurumu’na (ATK) giderek cenazeler hakkında bilgi aldı.

Aileler ve KHK kapatılan Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (YAKAYDER) üyeleri ATK önünde beklerken, HDP’li vekiller ve Çakmak, ATK yetkilileriyle görüşme gerçekleştirdi.

Daha yönteme karar verilmemiş!

Yapılan görüşmenin ardından açıklama yapan Mizgin Irgat, ATK’nin kendilerine, Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan gönderilen kemiklerle ilgili kimliklendirme çalışmasının yapılacağına dair açıklamada bulunduğunu belirterek, “Cenazelerin ailelere ne zaman teslim edileceği ve nasıl bir yöntem izleneceği noktasında da Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı ile yapılan irtibat sonrası karar verileceği, bu konuda kendilerinin sadece kimliklendirme çalışmasını yapacaklarını dile getirdiler” dedi.

‘Ne olacağı belli olmayan bir süreç’

Cenazeler hakkında karar merciinin Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı olduğuna dair kendilerine bilgi verildiğini aktaran Irgat, “Oysa Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı da söz konusu dosya hakkında gizlilik kararı vermiş durumda. Yani bu konuda ne avukatlara, ne ailelere, ne de kamuoyuna bir açıklama yapılmamakta ve dosyaya da ulaşılmamakta. Dolayısıyla şu an muamma ve gerçekten ne olacağı belli olmayan bir süreç söz konusu. Oysa burada ailelerin gelip kendi cenazelerini bulma, onlara böylesi bir külfeti yükleme, gerçekten hukuk devletiyle bağdaşır bir durum değildir” diye konuştu.

‘Cenazeler en kısa sürede ailelere ulaştırılmalı’

“Bu şekilde cenazeleri çıkartıp ATK’ye göndermektense var olan mezarlık eğer meraysa ki Anadolu’nun kırsal kesimlerinde hepsi böyledir, uygun hale getirilir. Ve devlet olarak söz konusu mezarlıklarla ilgili yasal prosedür neyse bu tamamlanıp yerine getirilir” diyen Irgat, şöyle devam etti: “Şu an ailelerimiz mağdur, nereye başvuracaklarını bilememektedir. Bir an önce bu işlemlerin tamamlanması ve cenazelerin en kısa sürede ailelere ulaştırılması lazım. Bu konuda Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı ile de gerekli görüşmeleri yapacağız.”

Ailelerin ATK’ye giderek DNA eşleşmesi için veri vermeleri gerektiğini aktaran Irgat, İstanbul dışında olan ailelerin ise bulundukları yerin Cumhuriyet Başsavcılıklarına başvurarak veri vermelerini ve bu verilerle birlikte ATK’nin durumu değerlendireceğine dair kendilerine bilgi verdiğini söyledi.

‘HDP ve İHD’ye başvurulsun’

Ayşe Acar Başaran ise, ailelerin Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı başta olmak üzere bulundukları illerin başsavcılıklarına kan örneklerini vermeleri gerektiğini belirterek, “Bunu gerçekleştiremedikleri durumunda da cenazelerinin kimliklerinin
tespiti için en kısa sürede HDP’ye ve İHD başvurarak, bizlere yardımcı olmalarını bekliyoruz” dedi.

HABER MERKEZİ

Kaynak: MA