Bizi takip edin

Haber

ARD: AFAD kamplarında DAİŞ için silahlı militan eğitimi veriliyor

->

-> 486

Alman televizyonu ARD, Türkiye’de DAİŞ üyelerinin 3 eğitim kampı olduğunu belgeler ile ortaya koyarken, bu kamplardan birinin Karaman’da, ikincisinin Osmaniye, üçüncüsünün ise Riha’da olduğunu öne sürdü

DAİŞ’in yenilgisiyle başlayan süreç, DAİŞ ve diğer silahlı çeteci grupları destekledikleri ve faydalandıkları belgeler ile sabit olan Türkiye, İran ve Katar’ın rollerini yeniden tartışmaya açtı. Alman basını, 234 bin 900 Suriyeli mültecinin kaldığı Türkiye’deki AFAD kamplarındaki gençlerin silahlandırılıp, Suriye ve Irak topraklarına gönderildiğini yazdı.

Erdoğan’ın politikası

Alman televizyonu ARD’nin yayınladığı kimi belge ve bilgiler, Dîlok’ta (Antep) DAİŞ üyelerinin eğitildiği bir kampa işaret ediyor. IRD tarafından servis edilen haberde, TSK’nin AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın perspektifi ile terör gruplarını eğittiği ve Suriye ile Irak topraklarına gönderdiği bilgileri yer aldı. Türkiye’nin bu anlamda DAİŞ’in örgütlenme ve üssü haline geldiği üzerinde duruldu.

Yayınlanan belgelerde, İstanbul’da DAİŞ’e ait resmi olmayan bir büronun varlığı ve bu bürodan Irak ve Suriye sahasına desteklerin planlandığı bilgileri de yer aldı. ARD, Türkiye’de DAİŞ üyelerinin 3 eğitim kampı olduğunu belgeler ile ortaya koyarken, bu kamplardan birinin Karaman’da, ikincisinin Osmaniye, üçüncüsünün ise Riha’da (Urfa) olduğunu belirtti.

Türkiye sınırları açtı

Türkiye, taraf olduğu Suriye savaşının başlangıcından itibaren 3 milyon 359 bin 915 Suriyeli mülteciyi topraklarında kabul ediyor. Yerel kaynaklar, Türkiye’nin AFAD kamplarında tuttuğu 234 bin 900 Suriyeli arasındaki gençleri silahlandırma ve eğitmeye başladığını öne sürdü.

Türkiye’nin eğitip silahlandırdığı gençleri “Foc”, “Hareket”, “Örgüt” ve “Tabur” olarak adlandırdığı ve binlerce gencin asker yapıldığı ifade ediliyor. 21 kamp arasında Türkiye’nin en fazla Urfa’nın Akçakale ilçesindeki Süleymanşah Kampı’ndan faydalandığı ve bu kamptaki kadınların da aynı kapsamda eğitildiği ifade ediliyor.

MA / Erdoğan Altan