Bizi takip edin

Haber

AB’den, Türkiye ile ‘ilişkilerin düzelmesi için’ tutuklu gazeteciler şartı

->

-> 216

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, ‘Türkiye’de tutuklu gazetecilere özgürlük tanınmadan AB ile ilişkilerin düzelmesi beklenemez’ dedi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ile Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker AB ile Türkiye ilişkileri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye ile AB ilişkilerinin gerçekçi bir forma sokulması gerektiğini, sadece tatlı sözlerin yetmeyeceğini söyleyen Hahn, Türkiye ile tam üyelik yerine kısa bir süre önce Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un da gündeme getirdiği “stratejik ortaklık” kurulabileceğini ve diğer AB üyelerinin de bu öneriyi tartışmalarını umduğunu belirtti.

Tatlı söz yetmez

Hahn, Türkiye’nin başta Almanya olmak üzere bazı AB ülkeleriyle yakınlaşma aramasıyla ilgili olarak ise, “Sadece tatlı sözler yetmez. Önemli olan olgulardır ve bu olgular henüz değişmemiştir” dedi.

Önce gazetecilerin özgürlüğü

Johannes Hahn’ın ardından, Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker da, “Türkiye’de tutuklu gazetecilere özgürlük tanınmadan AB ile ilişkilerin düzelmesi beklenemez” açıklamasında bulundu. Almanya’daki hükümet kurma sürecine de değinen Juncker, uzlaşıdan son derece memnun olduklarını dile getirdi.

HABER MERKEZİ